Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków samochodowych. Ich przyczyny są bardzo różne. Części z nich można byłoby uniknąć, odpowiednio przygotowując się do podróży i zachowując wzmożoną ostrożność w czasie jazdy. Nie ma jednej odpowiedzi jak zminimalizować ryzyko wypadku. Można jednak próbować.
Odpowiednie przygotowanie samochodu
Sprawne auto to podstawa. Koniecznie należy pamiętać o regularnych przeglądach i sprawdzaniu sprawności wszystkich podzespołów. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Nawet nowy samochód może mieć problemy z układem kierowniczym czy hamulcowym. Dlatego, szczególnie przed dłuższą podróżą, należy sprawdzać dokładnie wszystkie elementy naszego pojazdu. To od nich może zależeć nasze zdrowie, a często również życie. Nie należy lekceważyć sygnałów o awarii, nawet pozornie nieistotnych elementów. Jeśli na desce rozdzielczej zapaliła się czerwona lampka albo mamy wrażenie, że coś gdzieś stuka w nienaturalny sposób powinniśmy jak najszybciej pojechać do warsztatu i to sprawdzić.
Odpowiednie opony
To równie ważny element. W polskim klimacie musimy zadbać o dwukrotną wymianę opon w ciągu roku. Jesienią, gdy tylko temperatury zaczynają spadać powinniśmy wymienić opony na zimowe. Z kolei wiosną, kiedy uznamy, że jest już na tyle ciepło, że raczej nie grożą nam intensywne opady śniegu należy zmienić je na letnie. Ten prosty zabieg zabezpiecza nasz samochód przed poślizgami, poprawia jego przyczepność i sprawia, że w awaryjnych sytuacjach będziemy mieli większą kontrolę nad pojazdem. Dlatego nie należy lekceważyć wymiany opon. Jeśli jednak pogoda nas zaskoczy, na przykład zima przyjdzie zbyt wcześnie, lepiej jest przesiąść się do komunikacji miejskiej do czasu wymiany opon niż ryzykować życiem swoim, swoich pasażerów i innych użytkowników drogi.
Stan kierowcy
Zanim ktokolwiek usiądzie za kierownicą swojego samochodu powinien obiektywnie ocenić czy nadaje się do prowadzenia auta. Kierowca powinien być wyspany, w pełni sił, spokojny. Nie może również spożywać wcześniej alkoholu, ani przyjmować środków odurzających. Często wydaje się nam, że wystarczy kilka godzin snu, prysznic i kawa, aby móc znowu prowadzić samochód. Nic bardziej mylnego. Osoba niewyspana, skacowana lub częściowo odurzona bywa bardzo niebezpieczna. Za kierownicą wystarczy chwila nieuwagi by doprowadzić do tragedii, która może pozbawić zdrowia i życia nie tylko nas, ale również naszych pasażerów czy pieszych.
Spokój-tylko on może nas uratować
To przysłowie doskonale sprawdza się właśnie w czasie prowadzenia samochodu. Zanim usiądziemy za kierownicą powinniśmy głęboko odetchnąć i na ten czas zapomnieć o wszystkich problemach. To oczywiście nie zawsze jest możliwe, ale możemy spróbować sobie w tym pomóc. Przed prowadzeniem samochodu wyłączyć internet w telefonie, aby nadchodzące wiadomości dodatkowo nas nie rozpraszały. Jeśli lubimy słuchać muzyki w czasie jazdy lepiej skorzystajmy z ulubionej płyty niż radia. Dzięki temu będziemy mieli większy wpływ na to co leci z głośników. Muzykę możemy zastąpić też audiobookiem lub podcastem. W ten sposób podczas podróży oderwiemy myśli od codzienności. Zadbajmy również o czas. Jeśli musimy być w danym miejscu na konkretną godzinę wyjedźmy nieco wcześniej. W ten sposób żadne utrudnienia na drodze nie wyprowadzą nas z równowagi. Nie śpieszmy się, bo jak wiadomo pośpiech jest zawsze złym doradcą. Lepiej jest jechać wolniej i dojechać niż śpieszyć się i ulec wypadkowi.
Zadbaj o komfort podczas jazdy
Twój komfort jest równie ważny co sprawność twojego samochodu. Przed wejściem do samochodu zdejmij kurtkę i inne utrudniające poruszanie się elementy garderoby. Dzięki temu łatwiej będzie ci zareagować w razie nagłego zdarzenia na drodze. Nie powinno być ci ani za ciepło ani za zimno, gdyż może to rozpraszać twoją uwagę. Bardzo istotne są również wygodne buty. Panie powinny zapomnieć o prowadzeniu w szpilkach, a latem w japonkach i klapkach. Takie buty mogą zsunąć się z nogi, utknąć pod pedałem i go zablokować, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do kolizji. Jednak również panowie nie powinni wsiadać do samochodu w nieodpowiednich butach. Poza klapkami, powinni unikać również zbyt ciężkich butów roboczych, które ograniczają mobilność stopy i mogą być przyczyną opóźnionej reakcji. Na komfort jazdy wpływ mają również okulary przeciwsłoneczne, które należy założyć zawsze gdy jest taka potrzeba. Oślepienie przez słońce jest częstą przyczyną wypadków. Może doprowadzić na przykład do zderzenia z rowerzystą lub pieszym, którego nie mieliśmy szansy zauważyć.
Jeżeli przytrafił ci się wypadek drogowy i chciałbyś zaczerpnąć więcej informacji na temat dochodzenia odszkodowania, to możesz odwiedzić stronę www – https://kancelariaomega.pl.